Quantcast
Channel: Gyógy- és fűszernövények – Kertlap magazin
Viewing all 75 articles
Browse latest View live

Ropogtass tögmagot!

$
0
0

A sütőtők (Cucurbita pepo) kabaktermésének nagysága, formája változatos. A termésen belül számtalan mag található, amely kitűnő fehérje-, szénhidrát- és zsírforrás. Manapság a pirított, esetenként sózott tökmag kedvelt csemege.

sutotok feltárt termése

A népi gyógyászat is felismerte a sütőtök és a tökmag jelentőségét. Számos betegség – főleg vese-, máj-, köszvény- és bélbetegségek – esetén ajánlották a sütőtököt, de elsősorban a magjának tulajdonítottak különleges gyógyító hatást. Egyes helyeken hashajtóként és béltisztítóként rágcsálták, máshol féregűzőnek tartották. Valószínűleg magas zsír- és élelmirost-tartalmának köszönhetően.

tök kabak terméseA tökmag kis mennyiségben is jelentős biológiai értéket képvisel. Energiatartalma 2617 KJ/623 kcal. Az olajos magvak között tartjuk számon. Zsíros olaj tartalma 30-50%, de ugyanilyen mértékben fehérjéket is tartalmaz, de szénhidrát tartalma is jelentős, 6-10%. Igen kedvező a zsírsavösszetétele, esszenciális zsírsavakban gazdag. A tökmag kiemelkedő táplálkozás-élettani értékét az igen magas magnézium- (970 g/100 g), kálium- (920 mg/100 g), alacsony nátrium-, jelentős E-, B1- és B2-vitamin-tartalmának köszönheti. A hazai lakosság táplálkozására a magas nátrium- és viszonylag alacsony magnézium- és káliumfogyasztás a jellemző, ez az arány a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához vezethet. A tökmag fogyasztással ezt az eltolódást kissé visszafoghatjuk. Szelén tartalma a növényvilágot tekintve kimagasló. Éppen ezért a tökmag kedvező ásványianyag-összetétele figyelmet érdemel az egészséges táplálkozás megvalósításában.

Gyógyászati felhasználására már ókori írásos emlékek is utalnak. Leghatékonyabban féregűzésre használták, még a szintetikus szerek megjelenése előtt. Ezt kukurbitin tartalmának köszönheti. Később húgyuti irritációk ellen használták, majd prosztata megnagyobbodás ellen is. Gyógyhatásai részben a természetben ritka szterol tartalmának köszönhető. Jelentős a karotinoid tartalma is, amely viszonylag ritka a magvak esetében.

tökmagA legfinomabb és legkönnyebben kibontható tökmag a tökfőzelékhez termelt spárgatök magjából pörkölhető. Minél nagyobb szemű és minél duzzadtabb a tökmag, annál ízletesebb. A nyers tökmag piacokon is beszerezhető. Pirításra ne vegyünk hántolt tökmagot, mivel könnyen megég, és nem olyan jóízű, mint a héjastól pörkölt. Vásárlás előtt ajánlatos megkóstolni, mert a helytelen szárítás és tárolás következtében könnyen avasodik.

Kun Ákos online szakácskönyve szerint így készül a pirított tökmag: A termelő által gondosan megmosott és kiszárított tökmagot helyezzük egy vékony falú, zománc nélküli edénybe, és fakanállal állandóan kevergetve, teljes lángon pirítsuk, amíg pattogni kezd. Ekkor állítsuk a lángot takarékra, és pörköljük tovább, amíg a tökmagban felszabaduló gőz által keltett pattogás megszűnik. Vigyázzunk, hogy ne süssük túl, mert hamar megég. Az aranysárgánál nem sötétebb héjú tökmagot fémtálcára kiöntve, melegen tálaljuk. A pirításhoz hőszigetelő nyéllel ellátott edényt célszerű használni. A méretét úgy válasszuk meg, hogy a kívánt mennyiség az edény oldalfalának maximum a negyedéig érjen, mert kevergetés közben a hirtelen szétnyíló magok kiugrálnak belőle. A legfinomabb és legkönnyebben kibontható tökmag a tökfőzelékhez termelt spárgatök magjából pörkölhető. Minél nagyobb szemű és minél duzzadtabb a tökmag, annál ízletesebb. A nyers tökmag piacokon szerezhető be. Pirításra ne vegyünk hántolt tökmagot, mivel könnyen megég, és nem olyan jóízű, mint a héjastól pörkölt. Vásárlás előtt ajánlatos megkóstolni, mert a helytelen szárítás és tárolás következtében könnyen avasodik.

Tökmagos receptek: Ínyenc csemege 10 perc alatt tökmagból

Forrás: Majdnem hungaricum: a tökmag és a tökmagolaj

The post Ropogtass tögmagot! appeared first on Kert Lap.


Csillagánizs három az egyben

$
0
0

kínai csillagánizsA csillagánizs termése igazi három az egyben fűszer: díszítésre, fogyasztásra, gyógyításra használhatjuk. Leggyakrabban a karácsonyi ünnepkörhöz kapcsolódó fűszerként és dekorációs elemként kerül a látókörünkbe. Fűszerként vannak rajongói és elutasítói egyaránt. A mézeskalács fűszerkeverékek egyik alkotórésze.

Csillagánizs bemutatása

A csillagánizs (Illicium verum) a Schisandraceae családba tartozó örökzöld fa. Az ánizshoz (Pimpinella anisum) nincs köze, de illat- és hatóanyagai hasonlóak. Dél-Kínában és Észak-Kelet Vietnamban honos. Időszámításunk előtt 2000 óta termesztik a Fülöp szigeteken, Japánban, Kínában, Koreában, Laoszban, Tajvanon, Vietnamban. A 15 méteres, fehér kérgű fa törzsátmérője 25 cm. Ánizs illatú levelei bőrneműek, fényesek. Virágai kicsik, sokszirmúak, zöldes-sárgák, magányosan állnak. Kínában augusztustól októberig, másutt márciustól májusig virágzik.

kinai csillagánizs faÖsszetett termésére jellemző, hogy a sugarasan elhelyezkedő, leggyakrabban 8 csónak alakú, csontkemény és sötét-vöröses barna színű tüszők egy központi oszlophoz kapcsolódnak. A tüszők kívül érdesek, belül simák, bennük 1-1 világosbarna, lapos, tojás alakú, 3-4 mm hosszú és 1-2 mm széles mag fejlődik. Az egész termés ánizs ízű és illatú. A termés eleinte húsos, de az érés folyamán fokozatos szárad és zsugorodik. Szeptembertől októberig érik, Kínában márciustól áprilisig.

Csillagánizs gyógyhatásai

A drogot tüszőtermése szolgáltatja (Ph.Hg.VIII.). Jellemző vegyületei részben a maghéjban, részben a magban előforduló illóolajában találhatók. Nem véletlen, hogy illata és íze az ánizséra hasonlít, hiszen hatóanyagainak főbb komponensei megegyeznek az ánizséval. Illóolajának jellemző vegyülete a transz-anetol. Egyéb hatóanyagai cserzőanyagok, flavonoidok és zsíros olajok.

Símaizom görcsoldó, köptető és antibakteriális, vírusölő hatású. Napi adagja 3 g drog, 300 mg illóolaj, illetve azzal egyenértékű készítmény. Teáját hurutoldóként és influenza ellen használjuk. A tea elkészítésé: két dl még forró fekete teához adjunk egy db. porrá őrölt csillagánizst. Hagyjuk állni 10 percig, majd szűrjük meg és adjunk hozzá 1-2 kávéskanál mézet.

csillagánizs teaKozmetikai készítmények (pl. fogápolószerek), valamint parfümök illatösszetevőjeként.

Csillagánizs fűszerként

Kínában több ezer éve használt fűszer. Például a kínai öt fűszer keverék ((2 rész édeskömény, 2 rész csillagánizs, 1 rész szecsuáni bors, 1 rész fahéj és 1 rész szegfűszeg) alkotórésze. Az Origo így tesz említést róla: A 16. században, Sir Thomas Cavendish által került a Fülöp-szigetekről Angliába, A kínai csillagánizst italok (likőrök), kompótok, dzsemek ízesítésére alkalmazzák. Az abszint betiltása után terjedt el használata. A francia pastis, az olasz sambuca vagy a galliano tartalmazza. Magvait levesek, halételek, sertés-, marha- és baromfi húsok ízesítésére használják. A mézeskalács fűszerkeverékek egyik alkotórésze. Vigyázat, a japán csillagánizs (Illicium anisatum) mérgező anizatint tartalmaz, ne fogyasszuk. Hívja fel a figyelmet erre Babulka Péter. Markáns aromája miatt kis mennyiséget használjunk belőle.

csillagánizs dekoráció

Dekoráció csillagánizzsal

A japán csillagánizs fogyasztásra ugyan nem ajánlott, de dekorációs céllal használhatjuk, mert illatos dekorációs anyag. Az adventi koszorúk egyik elmaradhatatlan dísze. A legegyszerűbb díszítés, ha narancsba szúrjuk.

Forrás: www.kew.org; http://www.origo.hu/tafelspicc/; www.patikamagazin.hu

gyogynövény banner

szárított csillagánizs termés

The post Csillagánizs három az egyben appeared first on Kert Lap.

A martilapu lehet kerted elsőként virágzó gyógynövénye

$
0
0

martilapu

Nedves, bolygatott helyeken, omlásokban, töltések oldalán, ártéri és útszéli gyomtársulásokban már tél végén találkozhatsz a sárgálló martilapu virágokkal. A kora tavaszi kertet is díszítheti, száraz köhögés ellen mézzel ízesített teáját mértékkel fogyasszuk.

Martilapu bemutatása

A fészkesek (Asteraceae) családjába tartozó martilapu (Tussilago farfara) , a Tussilago nemzetség egyetlen tagja, kúszó gyöktörzsű évelő. Gyökerei megkötik a talajt. Kora tavasszal fejlődő virágszára 10-30 cm magas. A virág kifejlődésével együtt növekszik. Ezen a száron (tőkocsányon) csak pirosas-barnás pikkelylevelek találhatók. A szár csúcsán állnak a magános, aranysárga fészekvirágzatok. A virágok borult időben később nyílnak ki vagy egész nap zárva maradhatnak. A virágok elnyílásakor a fészkek bókolnak. Tőálló, nagy, fonákán ezüstös lapulevelei a virágzás után fejlődnek. Innen ered a martilapu elnevezés. Igaz, másokat a levél inkább a ló patájának lenyomatára emlékeztet, ezért a lókörömfű névvel illették. Termése bóbitás kaszat. Üde, enyhén meszes helyeken él.

martilapu levele

Martilapu gyógyhatásai

Kínában a népgyógyászat Kuan-Dong-Hua néven használja gyulladáscsökkentő és köhögéscsillapító hatása miatt.

Az egészséges leveleket a nyár első felében gyűjtik, lehetőleg nyél nélkül vagy rövid nyéllel. Leveles állapotban könnyen összetéveszthető az acsalapuval (Petasites). Erdélyben a levelekből főzelék készül illetve hússal töltik. A virágzatot pedig félig nyílt állapotban kell leszedni. A levélben és a virágzatban is található nyálka, inulin, triterpének, flavonoidok, és alkaloidok, mint a legfőbb hatóanyagok. Közülük a pirrolizidin alkaloid, a szenkirkin mérgező hatású. Hosszabb idejű fogyasztás esetén májrákot okozhat. Évente maximum 4-6 hétig használható. Meg kell jegyezni, hogy az alkaloidok vízben kevéssé oldódnak, ezzel együtt nem árt az elővigyázatosság. Étkezési célra kevéssé ajánlott. Várandós anyák, 3 év alatti gyermekek nem fogyaszthatják.

martilapu viragzatNyálkahártya bevonó hatása miatt hatásosan csökkenti a köhögési ingert. Tea készítése: 1-2 kávéskanál szárított levéldrogot 2 dl vízzel forrázzuk le. Mézzel ízesíthető. Szájfertőzések esetén gyulladáscsökkentő hatása miatt öblögethetünk vele.

Forrás: Bernáth Jenő: gyógy- és aromanövények

Virágszirup készítése házilag: Tölts meg egy zárható edényt a virágzatokkal, tölts rá mézet. Fedd le, és hagyd állni három hétig napos helyen (pl. ablakban). Majd ruhán út szűrd üvegpalackba, és tárold hűvös helyen Napi 3-4 evőkanállal fogyaszd.

Martilapu a kertben

Ha szeretnéd, hogy kora tél végén, kora tavasszal már virágokban gyönyörködhess, ültess martilaput! A martilapu igénytelen dísznövény. Napos, félárnyékos fekvésbe, jó vízgazdálkodású, gyengén meszes talajba való. Terjedő töve lehetővé teszi, hogy talajkötés céljából telepítsd. Ültesd ki bátran, ha kerti tavad van! Vízigénye közepes, de kedveli a nedves talajt. Ezért kerti tó partjára ültetheted, a mocsárzónába. Ha nem akarod, hogy kontrollálatlanuk terjedjen, ültesd konténerbe. Tőosztással vagy magvetéssel szaporítható.

gyogynövény banner

terméses martilapu

Fotó: gobotany.newenglandwild.org

The post A martilapu lehet kerted elsőként virágzó gyógynövénye appeared first on Kert Lap.

Csipkebokor rózsa közt két szál majoranna

$
0
0

majoranna hajtásNem ok nélküli, hogy a magyar népdalok oly sokszor emlegetik a majorannát! A majoranna illóolajos fűszernövény. A magyar kerti majoranna zamata, illóolaj tartalmának összetétele, fűszerező hatása igen kedvező. A parasztportálok elmaradhatatlan fűszernövénye volt. A majoranna valódi hungaricum!

Majoranna bemutatása

Az árvacsalánfélék (Lamiaceaecsaládjába tartozó majoranna (Origanum majorana) hazai egyéves tájfajtái a bimbós majoranna, a knospen majoranna és az uszódi majoranna. Legjellemzőbb termesztési régiója Bács-Kiskun megye délnyugati része.

A majoranna bokros habitusú, apró levelei keresztben átellenesek, tojásdadok, aprók, ép szélűek, gyakran molyhosak. A fiatal hajtások szürkés zöldek.  A tobozszerű murvalevelek hónaljában ülnek az apró, fehér virágok. Virágos leveles hajtását használjuk.

Majoranna fűszer

Már 1533-ból maradt ránk írásos emlék a magyar majorannáról. Fűszerként használták már a kezdetektől, erre utal népi elnevezése: pecsenyevirág. Az Osztrák-Magyar Monarchia egész területén árulták szárított, őrölt formában. Hosszú ideje a májas-véres hurka egyik jellegzetes ízesítője. Flekkenek, vadhúsok, grillhúsok, mártások, szószok kedvelt fűszere. Nálunk önállóan használják. Esetleg köménnyel, esetleg ánizzsal társítják. Az élelmiszeripar, a likőripar is felhasználja.

Majoranna gyógynövény

virágzó majorannaMelius Péter debreceni prédikátor és hitvitázó (1532-1572) 1578-ban megjelent „Herbárium” című könyvében ismerteti részletesen, és kitér gyógyhatásaira.  (Horhi Melius Péter: Herbarium. Az fáknak, füveknek nevekről, természetekről és hasznairól, Magyar nyelvre és ez rendre hozta az doktorok könyveiből az Horhi Melius Peter. Nyomtattot Kolozsváratt Heltai Gárspárné Műhelyébe 1578. esztendőben

Gyengeség, végtagremegés, fülzúgás ellen “3 drakma füvet (kb. 10 g) ezen végre egy messzely (kb. 4 dl) borban meg lehet főzni, úgy lehet élni vele… Főfájásban lévő a zöld majoránnával töltsön meg egy párnátskát és kösse a fejére.” Mindezt Csapó József medicinae doktor (1734-1799) ajánlja “Új füves és virágos magyar kert” című könyvében (1775).

Lippai János a magyar nyelvű kertészeti szakirodalom megteremtője (1606-1666) is gyógynövényként említi Posoni Kert című könyvében. Lippay János: Posoni kert. Nagyszombat, Bécs, 1664, 1667. 

A magyar szárított, morzsolt fűszer illóolaj tartalma 2-2,5%. Terpineol, terpinén, szabinén tartalmú. A majoranna gyógynövényként étvágygerjesztő, szélhajtó, gyomorerősítő, vérnyomásemelő.  Reumás kenőcsök alkotója.

majoranna olajAz Aromax így ajánlja majoranna illóolaját: A majoranna illóolaj legfontosabb hatásai: fertőtlenítő, antimikrobiális, nyugtató, emésztő- és idegrendszeri tonizáló, fájdalomcsillapító. A majoranna illóolajat belsőleg emésztésjavító összetételekben, külsőleg keringésfokozó, enyhe fájdalomcsillapító hatású masszázsolajokban használják. A majoranna tartalmaz még flavonoidokat, urzonsavat, olenaol savat. Jelentős cseranyag tartalma is.

Majoranna termesztése a kiskertben

A magyar majoranna jó minősége a termőtáj adottságainak köszönhető. A magyar kerti majoranna több száz éves szelekció eredménye. Bács-Kiskun megye dunai öntéstalaján nevelték, ahol rendelkezésre állt a magas hőmérséklet és a sok napsütés.

majoranna vetőmagÁltalában elmondható, hogy a majoranna meleg, fény és vízigényes. Közép kötött talajba való. Ahol nem elég laza a talaj, a sorközöket lazítani kell. Gombabetegségek megtámadhatják. Ha a sorok a széliránnyal egyezőek, és az ültetés nem sűrű, a fertőzés veszélye csökken.

Március elején elvetve palántának nevelhető. A magvakat hidegágyba vagy fólia alá vetheted, a szobában nevelheted. Helybe vetésének ideje március vége. Az apró magvakat komposzttal szórd ki. Az 5-6 cm magas palántákat végleges helyükre kerüljenek, 30-40 cm sor- és 10-20 cm tótávolságra.

Jó minőségű herba az első virágok nyílásának idején gyűjthető. Másodvirágzásban is gyűjtheted. A betakarítás kiskertben sarlóval végezd a talajszint feletti 4-6 cm magas tart hagyva. Ha csak pár töved, van szedd, ahogy a nóta is mondja: “A kötőmbe bimbós majorannát szedtem. Mulatós legénynek a bolondja lettem.” Mosás, lecsurgatás után vékony rétegben kiterítve szárítsd száraz, szellős helyen. A megszáradt hajtásról a levelek egy húzással lepergethetők. A fűszerbe szárrész nem kerülhet!

Manapság francia, egyiptomi szaporítóanyag kapható. Ezek a fajták betegségeknek jobban ellenállók, és nagyüzemi termesztésük egyszerűbb. De piacokon, gyűjtőktől magyar tájfajta is beszerezhető.

majoranna

gyogynövény bannerszeretnék többet tudni biokertészkedésről

 

The post Csipkebokor rózsa közt két szál majoranna appeared first on Kert Lap.

Turbózd fel a salátát, mártást zamatos turbolyával

$
0
0

A zamatos turbolya nagyanyáink kedvelt ánizsos aromájú fűszernövénye volt Manapság kevésbé divatos. Hozzuk ismét divatba! Turbózd fel te is a salátát, mártást turbolyával!

De nem csak nagyanyáink idején fogyasztották, hanem sokkal régebb óta fogyasztja az emberiség: az ókori perszák, görögök, egyiptomiak, rómaiak mind ismerték és fogyasztották. Sőt a rómaiak nem csak az ízét kedvelték, azt tartották róla, hogy a memóriát javítja. A középkorban pedig a pestis ellen próbálták bevetni.

virágzó turbolya

De menjünk vissza ismét nagyanyáink idejébe, amikor leveseket, sülteket, tavaszi salátákat ízesítettek vele. Sőt zúzódásokat, véraláfutásokat borogattak vele. Az idő múlásával nálunk feledésbe merült. Pedig nyersen fogyasztott herbájának tápértéke jelentős: C-vitamin, vas, magnézium tartalma magas. Flavonoid tartalmának köszönheti antioxidáns hatását. Illóolaja, amelynek jellemző vegyületei, esztragol (=metilkavikol) és egy dimetoxi benzol származék, adják különös ánizsos aromáját.

Ahogy a leírtakból kitűnik, gyógyhatást is tulajdonítottak neki, és nem is alaptalanul. Mára tudományos kísérletek kimutatták, hogy emésztésserkentő, keringés javító, regeneráló hatását. Herbája (virágos, leveles hajtása) gyomorerősítő teakeverékek alkotórésze. Déli mediterrán országokban a szemvidító fűhöz hasonló módon is használják.

turbolya a konyhábanErdélyben, Francia országban jelenleg is kedvelt fűszer. Jellemzően herbáját használják fűszerként. Különösen fűszerkeverékekben, tárkonnyal, petrezselyemmel és metélőhagymával együtt sajtok, omlettek, szószok, dresszingek fűszerezésére kiváló. Ami a lényeg, hogy a fűszerkeverék minden alkotóját megtermelheted a saját kertedben! A franciák ezt a különleges, frissen szedett (!) fűszerkeveréket “Les fines herbes”-nek hívják. A halhoz, csirkéhez ajánlott ravigote mártás alapját adja. A magyar nyelvű ravigote receptekben ugyan turbolya nem szerepel! De te felturbózhatod turbolyával!

Gondold el, milyen egyszerű, ha egy könnyű vacsorára vágysz, csak kifőzöd a tésztát, és  kevés oliva olajjal és “Les fines herbes” fűszerkeverékkel meghinted. Ennyi! A vacsora fényét emelhet szép terítéssel és egy pohár vörösborral!

Vigyázat! Ízét, illatát hamar elveszti. Ezért a főzés végén szokás az ételhez adni illetve tálaláskor meghinteni vele az ételt. Aromáját jól megőrzi fehér borecetben. Sose szárítsd! Viszont „törékenysége” ellenére hűtőben egy hétig is eláll.

Forrás: Handbook of herbs and spices (2012.); Bernáth Jenő: Gyógy- és aromanövények.

Ahogy már szó volt róla a zamatos turbolyát a kertedben is nevelheted nitrogéndús, nedves, árnyékos területen.  De be is gyűjtheted a zsenge virágos, leveles hajtásokat. Előfordul akácosok, cserjések, erdőszélek, kerítések, útszélek mentén. Az alábbi cikkünk segít a zamatos turbolya beazonosításában, és termesztési információkkal is szolgál: Zamatos turbolya.

Zamatos turbolya receptek

Fűszeres tej: A fűszernövényeket (összesen 6-8 szál: petrezselyem, turbolya, kapor) megmossuk, leszárítjuk, a leveleket a száráról letépkedjük. 7,5 dl tejjel, 2,5 dl ivójoghurttal turmixgépben összehabarjuk. Sóval, borssal és paradicsomos ketchuppal ízesítjük, végül megszórjuk apró karikára vágott metélőhagymával.

Ínyenc tartármártás: A fűszernövényeket (petrezselyem, tárkony, turbolya, bazsalikom, metélőhagyma) megmossuk, leszárítjuk, a leveleket a száráról letépkedjük, összevágjuk. 2-3 db kisebb ecetes uborkát apró kockára vágunk. Az egészet 6-8 evőkanál majonézbe bekeverjük, beleszórunk 2 evőkanál apró kapribogyót és a  zöldfűszerekkel díszítve tálaljuk.

The post Turbózd fel a salátát, mártást zamatos turbolyával appeared first on Kert Lap.

A csalán a leghasznosabb gyom

$
0
0

gyűjtött csalánA csalán talán a legismertebb gyomnövényünk. Sőt úgy is mondhatni, hogy az egyik legkellemetlenebb gyomnövény. De a csalán nem csak csípni tud, hanem ennél sokkal többet. Az egyik legsokoldalúbb gyógynövényünk.

Említsük mindjárt a csalán népi alkalmazásait, úgymint reumás panaszok elleni csaláncsapkodás, vércukorszintet-, vérnyomást csökkentő, salaktalanító, vizelethajtó csalántea. Na, és még ott a csalánleves is!

A csalán olyan sokoldalú gyógynövény, amelynek hajtáscsúcsát, levelét, gyökerét mind felhasználják. „Az európai és arab orvoslás minden fontos munkájában szerepel, korai alkalmazásainak jelentõs része átkerült a késõbbi gyógyszerészi-orvosi ismeretanyagba, az újkori farmakognóziai kézi- és tankönyvekbe, sõt a terápiás gyakorlatba is.” Írja a növényi szerek helye a mai gyógyszerkincsben című tanulmány.

A csalánrost

A csalánból szőtt ing rájuk borításával menti meg a leány hattyúvá változtatott bátyjait Andersen „A vad hattyúk” című meséjében. És íme a mese valóság alapja: A nagy csalán (Urtica dioica), mert csalánból több is van, hosszú szárának kenderhez hasonló rostjaiból zsineg, szövet készült. Különösen jó erre a célra rostcsalán (Urtica dioica var. Fibra)

Csalán a konyhában

A csalánleves mentette meg a II. Világháború utáni orosz fogolytáborok lakóit az éhenhalástól. A csalánleves a zsenge hajtásokból készül. Törökországban a sucuknak hívott szárazkolbászhoz adják az aprított csalánlevelet. A kolbászt Balkánon, a Közel-Keleten és Közép-Ázsiában is fogyasztják. Újdonság, hogy a tudományos vizsgálatok nem csak az derítették ki a csalánról, hogy magas a tápértéke, hanem azt is, hogy mutáció ellenes hatású. Ha jó receptekre vagy kíváncsi, kattints a biotippek.hu oldalára!

Csalántakarmány

Megállapították, hogy a nagy csalán hektáronként magasabb zöldnövény- és fehérjehozamot produkál a lucernánál és más takarmánynövényeknél! A csalánhajtás tartósítja a takarmányt. A lúdneveléshez például az apróra vágott csalán zöldtakarmányhoz keverik a darált abraktakarmányt (Háztáji állattartás, Budapest, 2012.). A csalán, mint “méhtakarmány”, Javítja a kaptárméhek kondícióját. A gyimesi csángók szerint a tyúkok jobban tojnak, a disznók jobban híznak tőle.

Csalánnal a rovarok és gombák ellen

Rovarűző hatása régóta ismert. Sebzett háziállatoktól így tartották távol a legyet: Frissen tépett csalánt kis halomba rakva meggyújtottak a ló közelében, és ezzel a rendkívül kellemetlen füsttel igyekeztek távol tartani a legyeket – meglehetősen sikeresen (Lókupec trükk nagy felületű sebre ). A hidegvizes áztatással és erjesztéssel készült csalánlé az egyik legelfogadottabb rovar és gombaölő szer a biotermesztők körében. Házikertekben is sokan használják. A megfigyelést tudományos kutatás is alátámasztja, miszerint a csalánlé a rovarok illetve a gombák sejtfalában lévő kitint oldja fel. A csalánlé készítés mesterfogásairól, felhasználásáról itt olvashatsz: Kezdhetjük készíteni az első biolevet!

Csalán a humán gyógyításban

Törökországban a citosztatikus kezelésben részesülő rákbetegek közül sokan használják a csalánt kiegészítő, alternatív szerként. A török népgyógyászat baktériumos fertőzések ellen, a közép-olaszországi népgyógyászat pedig emésztőrendszeri panaszok kezelésére használja teáját. Ugyancsak a közép-olaszországi népgyógyászat a csalán nedvet száj herpesz ecsetelésére használja. Európától a mediterráneumon át használják vérnyomás és vércukorszint csökkentőként. A Kárpátmedencében gyökérfőzetét fürdővízbe téve reumát kezelnek vele, a herba teáját haj és fejbőr ápolására is használják.

A csalán felhasználásáról, sok recepttel, olvashatsz a Csalán: a méltatlanul mellőzött növény című Herbáció Magazin cikkben.

Ezek után ki merné a csalánt gyomnak nevezni?

Forrás: növényi szerek helye a mai gyógyszerkincsben

szeretnék többet tudni biokertészkedésről

gyűjtött, aprított csalánhajtások

The post A csalán a leghasznosabb gyom appeared first on Kert Lap.

Kevés olyan sokoldalú gyógynövényünk van, mint a levendula

$
0
0

A levendula virágainak illata emlékeztethet nagymamád ruhásszekrényére, vagy valamelyik kedvenc kozmetikumodra. Kevés olyan sokoldalú gyógynövényünk van, mint a levendula. Tradicionális gyógynövényről van szó, amelyet manapság újra felfedeztek. Ismerd meg közelebbről.

Közönséges levendula

bimbós levendulavirág

Az árvacsalán félék vagy ajakosak (Lamiaceae) családjába tartozik Nyugat-Mediterráneumból származó levendula illatos félcserje. A Földközi tenger nyugati partvidékétől az Alpok 1500 méteres lejtőiig felhatol. A közönséges levendulát vagy orvosi levendulát keskenylevelű levendulát (Lavandula angustifolia) nálunk gyakran francia levendulának is hívják. Azonban vigyázat, mert angol nyelvterületen ugyanezt a fajt angol levendulának hívják! Ebből következik, hogy, ha biztos akarsz lenni a dogodban, akkor jegyezd meg a tudományos nevét. Szinonim neve L. officinális. Az officinalis fajnév mindig gyógyhatásra utal.

Az 1920-as években létesített tihanyi levendulásban Franciaországból importált Lavandula angustifolia fajt ültettek, innen eredhet a Magyarországon használt franci levendula elnevezés.

A levendula összetett ajakos virágai szártetőző álfüzér virágzatban állnak, amelyek bogas részvirágzatokból épülnek fel. Az egyes virágok az ajakos virágokra jellemzően zigomorfak, ajakosak, pártájuk forrt. Két főporzós, ami azt jelenti, hogy négy porzója közül kettő hosszabb.  Termése makkocska.

Cikk ajánlat: Levendula termesztése; Szedjünk levendulát

Levendula gyógyhatásai

A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben a L. angustifolia drogjai Lavandulae aetheroleum (Levendulaolaj) és Lavandulae flos (Valódi levendula virág) néven hivatalosak.

A virágzás teljes kezdetén begyűjtött virágzatokból vízgőz desztillációval nyerik ki az illóolajat. Az illóolaj fő komponense a linalool (20-40%) és linalilacetát (25-46%). nem illó tartalomanyagai a fahéjsav-származékok, kumarinok és flavonoidok. A levendulát hagyományosan görcsoldásra, az emésztés javítására, elalvás segítésére alkalmazzák, de ismert, a népgyógyászat használta még vizelethajtóként, valamint szeszes oldatát külsőleg reumatikus panaszok enyhítésére. Olajának antiszeptikus valamint simaizom görcs oldó hatását több tudományos kísérlet bizonyítja. Az illóolaj aromaterápiás inhalációja idegrendszeri nyugtató hatása érvényesül, amit szintén alátámasztanak kísérleti eredmények. A német E Bizottság levendulavirágról szóló monográfiájában az alábbi felhasználási javaslat olvasható: nyugtalanság, álmatlanság, ideges eredetű hasi panaszok kezelése, fürdôkúrában keringési rendellenességek ellen. Külsőleg történő túlzott használata allergiát okozhat.

levágott levendula virágzat, Tihany

Levendula alkalmazása

Teaként fogyasztva 1-2 teáskanálnyi drog (virágdrog) egy csésze vízhez. Illóolaját alkalmazva 1-4 cseppet (kb. 20-80 mg-ot) kell pl. kockacukorra cseppentve bevenni. Reumatikus – panaszok esetén 20-100 gramm drog adható 20 liter fürdővízhez.

Levendulás mentatea (peacefulacreslavenderfarm.com)

Összetétele: 1 teáskanál friss vagy fél (csapott) teáskanál szárított levendulavirág; két teáskanál friss vagy szárított menta; 2 dl forrásban lévő víz.

Elkészítés: Öntsd le az növényi keveréket a forrásban lévő vízzel, hagyd ázni öt percet, majd szűrd le, és langyosan vagy hidegen fogyaszd.

Cikk ajánlat: Levendula a háztartásban

Forrás: Borcsa Botond Lajos és Dr. Csupor Dezsô: Egy klasszikus gyógynövény újrafelfedezése – Levendula, Humantrade, 2007. szeptember

gyogynövény banner

The post Kevés olyan sokoldalú gyógynövényünk van, mint a levendula appeared first on Kert Lap.

Ismerd meg a szenzációs a likopint!

$
0
0
Anyu most az egyszer téved! Nem a nyers paradicsom a legegészségesebb. A paradicsom jobb főzve, sütve, mint nyersen! Likopin tartalma ugyanis hőkezeléssel válik jól felvehetővé. De egyáltalán mi az a likopin?

paradicsomok

Ismerd meg a likopint!

Az antioxidáns hatású színanyagok, a karotinoidok ember, ló szarvasmarha, baromfi esetében a bélből szívódnak fel, ahol részben át is alakulnak más vegyületté, részben változatlan formában kerülnek a véráramba, és jótékony hatást fejtenek ki.

A növények színtesteiben található egy különleges színanyag, a zsírban oldódó likopin. A likopin olyan vörös színű karotin származék, amely termesztett növényeink közül a paradicsomban fordul elő a legnagyobb mennyiségben (összes  karotinoid tartalmának 60–64%-a), de hazai gyümölcsök közül a csipkebogyó, és a görögdinnye is tartalmazza. A bársonyvirág szirmainak színét is a likopin adja. A likopin nem A-vitamin előanyag, mint a karotinok általában (lásd sárgarépáé), és számos élettani hatással rendelkezik.

Miért fogyassz paradicsomot?

A paradicsom likopin tartalmának köszönhetően olyan antioxidánshoz jut a szervezet, amelynek sejtvédő hatása is van. Antioxidáns hatásán kívül a sejtek közötti anyag- és információáramlásban (cell-to-cell communication) is részt vesz, tumor gátló hatású.

A likopin molekula fontos tulajdonsága, hogy hőkezelés, azaz pl. a paradicsom feldolgozásának hatására, koncentrációja nő.  A feldolgozás során ugyanis egy kémiailag stabilabb szerkezetű, könnyebben felszívódó likopin módosulat keletkezik, amely hő hatására kiszabadul a sejtekből, és hozzáférhetővé válik az emésztés során. A likopin tartalom az alábbi sorrendben nő a paradicsomban illetve a paradicsomtermékekben: nyers paradicsom→paradicsomszósz→ sűrített paradicsom→ ketchup→paradicsompor.

befőzött paradicsom

Humán táplálkozásban a szív és érrendszeri betegségekben, valamint a rákos megbetegedések megelőzésében van kimagasló szerepe, gátolja a tumor kialakulását illetve növekedését. Bizonyított pozitív hatása a prosztata-, a gyomor- és a tüdőrák megelőzésében. Jelentős antioxidáns hatását erős szabadgyök megkötő képességének köszönheti. Tudva lévő, hogy a szervezetben található szabadgyökök roncsoló hatásúak, mutációt idéznek elő. További előnye, hogy egy bizonyos enzim szintézisének gátlásával csökkenti a koleszterin termelődését.

Aki egészségesen akar étkezni, fogyasszon sok paradicsomlevest, paradicsommártást, főtt, grillezett paradicsomot, illetve a mediterrán konyhára jellemző módon ezt egészítse ki az alábbiakkal: olivaolaj, zöldség hal.

Tégy paradicsomot a takarmányba!

A paradicsom feldolgozása során keletkező paradicsomtörköly (héj és mag) frissen és szárítva is remekül hasznosítható sertés, nyúl és szarvasmarha takarmány! Különösen magas a szárított paradicsomhéj likopin tartalma. Adják szarvasmarháknak, kis kérődzőknek, baromfiknak, illetve halaknak is. Frissen remekül adagolható kukoricadarával, amely a felesleges folyadékot felszívja, az erjedési folyamatokat gátolja. 20% kukoricadarával keverve kiváló vadtakarmány. Forrás: Galló Judit et al: Paradicsomtörköly-szilázs vadtakarmányozási célú felhasználása, agrotrend.hu

A paradicsomtörköly, mint likopinforrás, takarmány-alapanyagként felhasználható a baromfitakarmányokban is. A baromfinak adott nyers vagy szárított paradicsomtörköly csökkenti a tumor képződést, erősíti az immunrendszert, étvágynövelő. Miután a likopin a petefészekben raktározódik, szépen színezi a tojássárgáját.

Forrás: Papócsi-Réthy Katalin: A LIKOPIN FELSZÍVÓDÁSA, HASZNOSULÁSA ÉS GYAKORLATI SZEREPE TOJÓMADARAK TAKARMÁNYOZÁSÁBAN (JAPÁN FÜRJÖN VÉGZETT MODELLKÍSÉRLETEK)
doktori értekezés, Szent István Egyetem, Gödöllő.
szeretnék többet tudni a gyógynövénykről

The post Ismerd meg a szenzációs a likopint! appeared first on Kert Lap.


Fokhagyma felhasználása – tippek, trükkök

$
0
0
Fokhagymás trükkök, tippek, gyógyítás növényeknek és nekünk!

fokhagyma

Fokhagymával a kártevők és kórokozók ellen

Permetezzük fokhagyma-lével a salátát vegyszerek helyett. Szamócaágyásba duggatva jó szolgálatot tesz, védi a szamócát a gombabetegségektől. Hasonló céllal védőnövényként ültethetjük saláta, répa, paradicsom, uborka cékla, burgonya mellé is. A borsó, bab vagy káposztafélék azonban nem szívlelik a fokhagyma közelségét. De a cserepes növények mellé is be lehet dugni egy-egy gerezdet.

Dr. Gordon Port a Newcastle-i egyetem biológusa kimutatta, hogy a fokhagymaolaj kiirtja a meztelen csigákat. A professzor azt feltételezi, hogy a fokhagymaolaj elpusztítja a csigák központi idegrendszerét. Egy másik elmélete szerint fokozott nyálkatermelésre ösztönzik őket, és a csigák bőre kiszárad. A fokhagyma-lé (olaj) koncentrációját mindenki kísérletezze ki magának. A fokhagyma olaj rovarriasztónak is kitűnő. Így elriasztja a levéltetveket, fülbemászókat, káposztalepkéket stb. Ilyen a legegyszerűbb fokhagyma permetlé: turmixolj össze 5-10 fokhagyma gerezdet fél liter esővízben. Hagyd állni kb. 12 órát, szűr le, és permetezz vele! A hatást tovább fokozhatod, ha erős paprika kivonatot  (10 dkg szárított chili paprika őrlemény 1 liter vízben) és nedvesítőszerként mosogatószert  is adsz hozzá (néhány csepp 1 liter folyadékhoz).

 fokhagyma pemetlé készítése

Itt is hat a fokhagyma

Az Applied and Environmental Microbiology tudományos folyóirat hírül adta, hogy két vegyületet, diallil zsulfidot ésajoént, izoláltak a fokhagymából, amely csökkenti a gyermektápszer por Cronobacter sakazakii szennyezettséget.  A felfedezés a szoptatni nem tudó kismamák számára könnyebbség. A gyártási folyamatban e két vegyület nyomokban való bevitele már baktericid hatással bír, és kiiktatja a baktériumot a termékből, még mielőtt az a fogyasztóhoz jutna. ACronobacter sakazakii fertőzés bár ritka, de halálos kimenetű agyhártya gyulladást okoz a csecsemőknek. A két vegyület sokkal környezetbarátabb, mint az eddig használt klórtartalmú vegyületek.

A fokhagyma gyógyhatásai

A friss fokhagymában található illóolaj fő hatóanyag a kéntartalmú, szagtalan alliin, mely a hagymacikkelyek aprítása során az addig elkülönítetten található allináz enzim hatására allicinné alakul át. Ez egy fűszeres szagú, antibakteriális hatású, bomlékony anyag, melyből részben a szagtalan ajoen, részben a fokhagymára jellemző szagú illékony vegyületek keletkeznek. A vegyületek antioxidáns hatásuk közismert.

piritós fokhagymával

Elsősorban a fenti anyagok, illetve a fokhagymában található vitaminok (A, B1, B2, B3, C, provitamin A és D), valamint nyomelemek (többek között réz, vas, jód, magnézium, szelén) felelősek a fokhagyma sokak által jól ismert alábbi gyógyhatásaiért, miszerint javítja a gyomor emésztőképességét, fogyasztása hatásos az érelmeszesedés megelőzésére. Újabb vizsgálatok igazolták illóolajának erős baktériumölő, és bizonyos tumor típusok esetében rákellenes hatását. Bevethető az influenza ellen is. Antioxidáns hatása erősíti az immunrendszert, allicin tartalma baktérium és vírusölő hatású. Nyersen magában vagy pirítóssal fogyasztva a leghatásosabb a torokfájás és orrdugulás ellen. Még jobb a hatása, ha mézzel keverjük.

szeretnék többet tudni a gyógynövénykről

szeretnék többet tudni biokertészkedésről

The post Fokhagyma felhasználása – tippek, trükkök appeared first on Kert Lap.

Méregdrága sáfrány helyett sáfrányos szeklicét a húslevesbe

$
0
0
Eldöntheted, hogy melyik sáfránnyal fűszerezed a húslevest. Használhatod az exkluzív és méregdrága fűszersáfrányt vagy a fűszer pór változatát, a sáfrányos szeklicét.

Cikk ajánlat: A sáfrány.

fűszersáfrany

Jóféle sáfrány

Az őszi virágzású sáfrányok egyike a a nősziromfélék (Iridaceae) családjába tartozó fűszersáfrány (Crocus sativus).  Rokonaihoz hasonlóan hagymagumós évelő. Száraz, napos helyeken terem. A mediterrán területeken honos. Itt találhatók ma is legnagyobb termesztő területei.

Apró, lapított hagymagumóját zsemle színű buroklevelek fedik. Szálas lomblevelei már valamivel a virágzás előtt megjelennek. 8-10 cm-es virágkocsányon, október magasságában hozza lilás-rózsaszín leples virágait. Bár a bibéjét gyűjtik, valójában magot sem hoz, így bibéje szinte csak azért fejlődik, hogy meg megszedését és szárítását követően a világ egyik legdrágább fűszerét állítsák elő. Ahogy ezt teszik már az időszámításunk előtti időktől fogva. Magyarországon 14-17. század között élte fénykorát, ekkor termesztették és használták bőséggel.

fűszersáfrány bibék

A fűszer sáfrány, ahogy a népi neve is mondja, jóféle sáfrány. Augusztusban ültetik, októberben szedik. De jó hozamra inkább az ültetés utáni évtől lehet számítani. A hagymagumóknak igen sokféle kártevője ellen csak úgy lehet védekezni, ha a gumókat csávázzák, a talajt pedig fertőtlenítik. Megszárított bibéjéből nyerik a sáfránynak mondott fűszert, amely illóolajat, zsírosolajat és karotint tartalmaz.

A fűszer nagyon drága dolog, ára az aranyéval vetekszik. Nem is annyira azért drága, mert olyan kiváló aromájú, hanem azért, mert rendkívül munkaigényes a bibék gyűjtése, amit gépesíteni nem lehet. 1 kg szárított fűszer előállításához legalább 150 000 bibét kell csipesszel kicsípni a virágokból. A szétteregetett bibéket hagyományosan parázs felett szárítják. A szárított bibék tárolásával csínján kell bánni, mert igen nedvszívó, fényérzékeny, amely a fűszer minőségének a rovására mehet. Bár a jó minőségű, szárított fűszer megdörzsölve jódos illatú, íze enyhén kesernyés, viszont remekel a jóféle húslevesben. Húsok, saláták fűszerezésére is használják. Ételszínezésre is kiváló. Kimutatták enyhe görcsoldó, nyugtató, étvágyjavító hatását. Nagy adagban mérgező.

Pórsáfrány

Ha drágállunk néhány szem bibéért ezreket kiadni, van más lehetőség is. Ez pedig a pórsáfrány vagy másként Sáfrányos szeklice. Félreértés ne essék a sáfránnyal nem áll semmiféle rokonságban. A fészkesvirágúak családja (Asteraceae) tartozó sáfrányos szeklice (Carthamus tinctorius) Elõ-Indiában honos egyéves lágy szárú. Hímnős csöves virágainak színe citromsárgától, a narancssárgáig változik, elvirágzáskor láng vörös. Termése kaszat. Nagy előnye, hogy kiskertben is megterem. Júliustól augusztus végéig virágzik. A virágbibét színezésre használják. A sáfrányéhoz hasonló módon meleg és napfény igényes, szárazságtűrő. Március közepétől április közepéig vetik 40-50 cm sor- és 15-20 cm tőtávolságra, 4-6 cm mélyre. A mintegy méteres is megnövő, szúrós szeklice remek térhatároló is egyben. Szárított virágai helyt kapnak a száraz csokrokban.

Magjában zsíros olajokat raktároz. Kaszatterméséből sajtolással nyerik a telítetlen zsírsavakban gazdag olajat. A termésből hidegen nyert olajat étkezési célokra, illetve a gyógyászatban érelmeszesedést megelőző és gyógyító szerként is hasznosítják. Teája köhögés elleni szer.

A július-augusztusban nyíló tűzvörös, nyelves virágok szirmait lecsípik a teljes virágzást követően, és tűző napon szárítják. Az eljárás jóval egyszerűbb, mint a bibék kicsípdesése. Ami az árában is jól látszik. A szedés után mihamarabb meg kell szárítani.

Magyarországra a középkorban került feltehetően olasz közvetítéssel, és leginkább azzal acéllal, hogy helyettesítsék vele a fűszersáfrányt. Melius már említi többek közt húsleves színezékeként. Természetes színezőanyagait levesek, főzelékek, mártások, tészták, sütemények, krémek, salátaöntetek színezésére és fűszerezésére használják. Színeznek vele sajtokat, vajat és margarint is. A húsleves semmi hátrányt nem szenved, ha a méregdrága sáfrány helyett sáfrányos szeklicével festjük.

Hazai nemesítésű fajta a tüskétlen fészekpikkelyű ’Pannónia’. Olaj és virágdrog előállítására nemesítették.

szeretnék többet tudni a gyógynövénykről

pórsáfrány

The post Méregdrága sáfrány helyett sáfrányos szeklicét a húslevesbe appeared first on Kert Lap.

Gyógyít és fűszerez a bazsalikom

$
0
0
Mielőtt bármit is kezdenénk a bazsalikommal, le kell szüretelni. Ebben segít a Bazsalikomszüret okosan cikkünk.

bazsalikom

A bazsalikom illata virágcsokorba kötve még napok múlva is belengi a szobát. Említi Tóth Árpád A bazsalikom című versében. Majd így folytatja:

“…A bazsalikom csipkés levelét
Ujjheggyel gyöngéden megdörzsölöm,
Mint parasztnéne szokta, ha belép
A templomküszöbön…”

A bazsalikom a legenda szerint krisztus sírján termett a feltámadást követően, ezért a bazsalikom az új élet szimbóluma. Ma is megtalálható hagyományőrző görög-keleti templomokban, sőt szentelvíz előállításhoz is használják. Ennek gyakorlati alapja az, hogy illóolaja illatosítja és valamennyire fertőtleníti a vizet.

A bazsalikom illatos olaját a virágzó hajtásaiból vízgőz-desztillációval nyerik ki a bazsalikom olajat, amelynek fő alkotórészei az Aromax honlapján található információk szerint:  linalool (35-50%), a metilkavikol vagy esztragol (15-25%) és az eugenol (5-60%). Az arányok évjárattól, fajtától függően változnak. Ennek az aromás olajnak köszönheti gyógyhatásait és ennek köszönheti, hogy igen kedvelt fűszer többekzt a mediterrán konyhában.

Bazsalikom, a fűszer

Taccuinum Sanitatis

középkori füveskönyv a 15 század második feléből, Cluny Múzeum (Középkor Nemzeti Múzeum, Párizs)

Erős, jellegzetes, édeskés ízű. Táplálékként leveleit használják fel frissen vagy szárítva. A mediterrán konyha közkedvelt alapanyaga. Kellemes fűszere a friss salátáknak, paradicsomos ételekhez, tésztákhoz, babhoz valamint gombához is használják. A jellegzetes olasz pesto nevű pikáns szósz fő alkotóeleme. Nagyon népszerű Vietnámban és Thaiföldön is. Élénkzöld levele ételek díszítésre is alkalmas. Jól illik fokhagymához, citromhoz, kakukkfűhöz. Bárány, hal, szárnyas ízesítéséhez kitűnő.
Tíz különleges bazsalikomos recept

Bazsalikom, a gyógynövény

Közismert a bazsalikom gyógyhatása is. Egyike azoknak a gyógynövényeknek, amelyek harmonizálják a test-lélek működését. Az ajurvédikus gyógyításban légúti betegségeknél – asztmánál, köhögésnél, megfázásnál használták. Az ókori kínaiak emésztőrendszeri problémáknál, epilepsziánál és veseerősítőként alkalmazták, valamint kígyómarás, rovarcsípés, láz, különböző fertőző betegségek és fejfájás ellen is használták. Külsőleg pedig bőrnyugtatóként, idegcsillapítóként, reuma elleni szerként alkalmazták. Úgy vélték, szerelmi serkentőszerként is hatásos, és illata által szerelmünket magunkhoz láncolhatják. Ők is használták afrodiziákumként is, hiszen a bazsalikom tele van izgató hatású illóolajjal.

Napjainkban az orvostudomány több légzőszervi betegséget gyógyít a bazsalikommal. Az asztmát, hörghurutot, tüdőtágulatot megelőzhető és kezelő szerként használják. A szaglást is élénkíti. Emésztési zavarok valamint nyugtalan gyomor esetében is alkalmazható. Segít az emésztésben, a bélgázok elhajtásában, megelőzi a székrekedést, csillapítja az émelygést és a hányingert. Agyműködést serkentő, étvágyjavító, frissítő, sebgyógyító, delírium- és félelem-csökkentő, fájdalomcsillapító, görcs- és hasmenés-gátló hatása is ismert.

bazsalikom 'Purple Ball'

A magyar  ’Purple Ball’ bazsalikom lila árnyalatú lombozatával, valamint kompakt megjelenésével vívta ki az elismerést.

Olaja segít a légút fertőtlenítésében, a fölösleges nyálkák eltávolításában. Megfázáskor segít kidugítani az orrot, csökkenti a lázat és antibakteriális hatása is van. Kitisztítja a fejet, növeli a koncentráció képességét, de migrén és fejfájás enyhítésére is használhatjuk. Erősíti és megnyugtatja idegeket, és jó hatással van az idegrendszer működésére, ráadásul a búskomorságot is enyhíti. Ájulás esetén segít az eszmélet visszanyerésében. Emellett, a bazsalikom kivonatának hatására csökken a fogínyvérzés, serken az izomműködés, enyhül az izmok feszültsége, enyhülnek az izomgörcsök és a hátizom-fájdalom. A menstruációs görcsök enyhítése mellett segít a rendszeres havi vérzés beállásában, illetve kismamáknál serkenti a tejtermelést.

Enyhíti a szúnyog- és a darázscsípés utáni viszketést és fájdalmat, sőt hatásos rovarriasztó szerként is. A szépségápolásban ugyancsak fontos szerepe van, mivel élénkíti a vérkeringést, feszessé és rugalmassá teszi a bőrt, illetve a pattanást kezelésénél is használhatjuk.

Termesztésével kapcsolatos információkat itt találsz: Bazsalikom

szeretnék többet tudni a gyógynövénykről

hidegtűrő bazsalikom

hidegtűrő bazsalikom erősen fahéjas illattal, másfél méter magas, fásodó szárú.

The post Gyógyít és fűszerez a bazsalikom appeared first on Kert Lap.

A koriander szerethető fűszer

$
0
0
Bár egyesek a termését poloskaszagúnak mondják, és a teljes fűszernövényt szappanízűnek titulálják, gondolj arra, hogy a koriander a mediterrán világ kedvelt fűszere és gyógynövénye. Ha a növény gyógyhatását is megismered, te is kedvet kaphatsz akár az erkélyen termesztésére, fogyasztására. 

koriander

Az ernyősök (Apiaceae) családjába tartozó koriander (Coriandrum sativum) Dél-Európában, a Nyugat-mediterráneumban honos egynyári. Erőteljes főgyökerű, 20-70 cm magas növény. Két variánsa közül a vulgare termése nagyobb, 3-5 mm átmérőjű, magasabb illóolaj tartalmú. Csipkeszerű, petrezselyemre emlékeztető, szeldelt levelei sötétzöldek. Ernyővirágzata fehér szirmú, apró virágokból áll. Ikerkaszat termés gyógyhatású. A teljes növény ehető.

A mag és a föld feletti hajtásokból nyert illóolajának akár 80%-át a petrozelinsav (olajsav izomér) teszi ki. Így tudósok fontos lípid forrásnak tekintik. (Forrás: Coriander (Coriandrum sativum L.) essential oil: Chemistry and biological activity Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine Volume 5, Issue 6, June 2015, Pages 421–428)

Régóta ismert gyógynövény. Levelét, magját a népgyógyászat már régóta használja. Egy összefoglaló cikk szerint kutatók illóolajának baktérium- és gombaölő, továbbá antioxidáns, vércukorszint csökkentő, fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő, epilepsziás roham elleni, sőt rákellenes hatását is kimutatták. (Forrás: Coriander (Coriandrum sativum L.) and its bioactive constituents. Fitoterapia. 2015 Jun;103:9-26. doi: 10.1016/j.fitote.2015.03.012. Epub 2015 Mar 14.)

koriander levele

Gyógytea receptet ajánl a femina.hu: Puffadás és teltségérzet kezelésére készíts teakeveréket 20-20 g koriander-, ánizs- és édesköménytermésből, valamint 40 g köménytermésből. Két teáskanál teakeveréket nyomj szét mozsárban, önts rá egy csésze forrásban lévő vizet, lefedve hagyd állni tíz percig, majd szűrd le. Kortyolj el naponta egy-három alkalommal egy csésze teát. A kúra ne tartson tovább 3 hétnél!

A sokszinuvidek.hu tinktúrakészítést ajánl kandida ellen és méregtelenítésre: Egy pohár jó minőségű koriandermagot törj össze kőmozsárban. Töltsd sötét színű lezárható üvegbe. Önts rá 1 csésze vodkát és zárd le.
A következő 10-14 napban napi 2 alkalommal rázd össze, majd az “érlelés” leteltével szűrd le. Töltsd sötét színű üvegbe, és tartsd hűvös helyen. Az elkészült tinktúra 2 évig használható fel. Napi 2×10 cseppel kezdj, és a második héttől emelheted az adagot 3x 10 cseppre. Közvetlen étkezés előtt cseppentsd teába vagy gyümölcslébe. 2 hónap után tarts 2-3 hónap szünetet.

koriander virágzat

Illatos illóolaja és fűszerként, ízfokozóként használt magvai és levelei miatt kedvelt fűszernövény. Érdekesség, hogy az érett termés és lomb illóolaj összetétele eltérő. Ezért fűszerként nem helyettesíthetik egymást. A koriandert elutasítóknak annyi igazsága van, hogy az érés folyamán olyan aldehidek keletkeznek a mag illóolajában, amelyek kissé kellemetlen szagúak, de a magvak teljes érésben édeskés aromájúak, illatosak. A szárított magvakat mind őrölve, mind porítva forgalmazzák. Fertőtlenítő, valamint oxidációt gátló hatása fontos szerepet játszik az élelmiszerek tartósításában. Az illóolajat a parfümipar is használja. Indiában a curry porhoz keverve ropogóssá teszik azt. Az indiai garam masala-nak is alkotórésze. Kedvelt arab fűszerkeverék a porított koriander és fokhagyma pörkölésével nyert taklia. Az egyiptomi dukka hasonlóan készül, kiegészítve mogyoróval, sóval és borssal. Csilivel keverve is kedvelt. Így készül az észak-afrikai harissa is. Gyakran sült csirke és sült hal bundázására használják. De főleg szaftos ételeket, leveseket, salátákat ízesítenek vele. Szintén kedvelt a friss levelekkel való fűszerezés. A mediterrán országokban a petrezselyemhez hasonlóan használják fel. A leveleket salátákba is szívesen keverik. Thaiföldön a gyökerével ízesítenek húsokat és curry tartalmú fűszerkeverékeket.

A kertben napos-félárnyékos helyen könnyen megterem. Egynyáriként tartható. Valójában a száraz, de kissé hűvös klímát kedveli. A félárnyékot különösen a délutáni kánikula idején hálája meg. Vízigénye közepes. A sok csapadékot egyáltalán nem viseli. Jó vízgazdálkodású vályogos talajt kíván. A fagyok elmúltával helyre vethető. De nevelheted cserépben is. Ha a leveleit is használni akarod csípd le a megjelenő virágzatot. Ha kéthetente vetsz, folyamatosan ellát levélfűszerrel. Magvai a vetést után kb. 90 nappal már szüretelhetők. Forró nyarakon hamar felmagzik. Nyárutón vetve, bőséges őszi levél szüretnek nézhetsz elébe. De magvakat nem fog érlelni, mert addigra a fagy elviszi a növényt.

szeretnék többet tudni a gyógynövénykről

koriander edényben

The post A koriander szerethető fűszer appeared first on Kert Lap.

Ropogtass tögmagot!

$
0
0
A sütőtök (Cucurbita pepo) kabaktermésének nagysága, formája változatos. A termésen belül számtalan mag található, amely kitűnő fehérje-, szénhidrát- és zsírforrás. Manapság a pirított, esetenként sózott tökmag kedvelt csemege.

sütőtök félbe vágott termése

A népi gyógyászat is felismerte a sütőtök és a tökmag jelentőségét. Számos betegség – főleg vese-, máj-, köszvény- és bélbetegségek – esetén ajánlották a sütőtököt, de elsősorban a magjának tulajdonítottak különleges gyógyító hatást. Egyes helyeken hashajtóként és béltisztítóként rágcsálták, máshol féregűzőnek tartották. Valószínűleg magas zsír- és élelmirost-tartalmának köszönhetően.
A tökmag kis mennyiségben is jelentős biológiai értéket képvisel. Energiatartalma 2617 KJ/623 kcal. Az olajos magvak között tartjuk számon. Zsíros olaj tartalma 30-50%, de ugyanilyen mértékben fehérjéket is tartalmaz, de szénhidrát tartalma is jelentős, 6-10%. Igen kedvező a zsírsavösszetétele, esszenciális zsírsavakban gazdag. A tökmag kiemelkedő táplálkozás-élettani értékét az igen magas magnézium- (970 g/100 g), kálium- (920 mg/100 g), alacsony nátrium-, jelentős E-, B1- és B2-vitamin-tartalmának köszönheti. A hazai lakosság táplálkozására a magas nátrium- és viszonylag alacsony magnézium- és káliumfogyasztás a jellemző, ez az arány a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához vezethet. A tökmag fogyasztással ezt az eltolódást kissé visszafoghatjuk. Szelén tartalma a növényvilágot tekintve kimagasló. Éppen ezért a tökmag kedvező ásványianyag-összetétele figyelmet érdemel az egészséges táplálkozás megvalósításában.

félbe vágott sütőtök

Gyógyászati felhasználására már ókori írásos emlékek is utalnak. Leghatékonyabban féregűzésre használták, még a szintetikus szerek megjelenése előtt. Ezt kukurbitin tartalmának köszönheti. Később húgyuti irritációk ellen használták, majd prosztata megnagyobbodás ellen is. Gyógyhatásai részben a természetben ritka szterol tartalmának köszönhető. Jelentős a karotinoid tartalma is, amely viszonylag ritka a magvak esetében.
A legfinomabb és legkönnyebben kibontható tökmag a tökfőzelékhez termelt spárgatök magjából pörkölhető. Minél nagyobb szemű és minél duzzadtabb a tökmag, annál ízletesebb. A nyers tökmag piacokon is beszerezhető. Pirításra ne vegyünk hántolt tökmagot, mivel könnyen megég, és nem olyan jóízű, mint a héjastól pörkölt. Vásárlás előtt ajánlatos megkóstolni, mert a helytelen szárítás és tárolás következtében könnyen avasodik.

Kun Ákos online szakácskönyve szerint így készül a pirított tökmag: A termelő által gondosan megmosott és kiszárított tökmagot helyezzük egy vékony falú, zománc nélküli edénybe, és fakanállal állandóan kevergetve, teljes lángon pirítsuk, amíg pattogni kezd. Ekkor állítsuk a lángot takarékra, és pörköljük tovább, amíg a tökmagban felszabaduló gőz által keltett pattogás megszűnik. Vigyázzunk, hogy ne süssük túl, mert hamar megég. Az aranysárgánál nem sötétebb héjú tökmagot fémtálcára kiöntve, melegen tálaljuk. A pirításhoz hőszigetelő nyéllel ellátott edényt célszerű használni. A méretét úgy válasszuk meg, hogy a kívánt mennyiség az edény oldalfalának maximum a negyedéig érjen, mert kevergetés közben a hirtelen szétnyíló magok kiugrálnak belőle. A legfinomabb és legkönnyebben kibontható tökmag a tökfőzelékhez termelt spárgatök magjából pörkölhető. Minél nagyobb szemű és minél duzzadtabb a tökmag, annál ízletesebb. A nyers tökmag piacokon szerezhető be. Pirításra ne vegyünk hántolt tökmagot, mivel könnyen megég, és nem olyan jóízű, mint a héjastól pörkölt. Vásárlás előtt ajánlatos megkóstolni, mert a helytelen szárítás és tárolás következtében könnyen avasodik.

Tökmagos receptek: Ínyenc csemege 10 perc alatt tökmagból

Forrás: Majdnem hungaricum: a tökmag és a tökmagolaj

pörkölt tökmag

 

The post Ropogtass tögmagot! appeared first on Kertlap magazin.

A gyökérpetrezselyem új megvilágításban

$
0
0

A petrezselyem gyógyhatási és gasztronómiai értéke. Ismerd meg a gyökérpetrezselymet új megvilágításban.

gyökér petrezselyem

Gyökér petrezselyem és levél petrezselyem

A petrezselyemnek két típusa ismert. Egyikük a 20-30 cm magas, gyökérpetrezselyem (Petroselinum crispum subsp. tuberosum), amely erős, húsos karógyökeret fejleszt, és csak kedvezőtlen talajviszonyok között ágazik el. A gyökér színe sárgásfehér, világosbarna, sárga és vörösesbarna. A húsa fehér.

A másik típus a levél petrezselyem, itt olvashatsz róla.

A gyökér petrezselyem levelei egész szezonban hasznosíthatod. A kései fajtákat október végén, novemberben lehet felszedni. Nem árt előzőleg a talajt ásóvillával fellazítani. A gyökerek tárolásról itt olvashatsz: Zöldségfélék tárolása.

A gyökérpetrezselyem múltja

Az ókori Görögországban a menyasszonyokat petrezselyemfüzérrel díszítették. A petrezselyem a felejtés virága volt, ezért sírokra helyezték. A régiek az üde lehelet érdekében sokszor petrezselymet rágcsáltak. Henisch György (1549-1618) orvos-polihisztor, az Antoine Mizauld: Opusculum de Sena Plantae… című mű (orvosbotanikai összefoglaló) egyik kötetének a fordítója, az Alexikepus, vagyis orvosi kert c. fejezetben sajátos csoportosításban a parajok közt említi a gyökérpetrezselymet. Rapaics Raymund (1885-1954) a kolostorkertek haszonnövényei között említi.

Link ajánlat: Petrezselyem

A gyökérpetrezselyem gyógyhatásai

A petrezselyem régi gyógyhatású háziszer. A friss levelek vitamin tartalma, ásványianyag tartalma jelentős. Elsődlegesen vizelethajtónak, vesekőhajtónak, sárgaság, vízkór ellen, hólyagfájdalom ellen alkalmazták. Remek méregtelenítő, segít a mérgező anyagoktól való megszabadulásban, enyhíti a reuma tüneteit. A gyökerek és a magvak is gyógyhatásúak. Túladagolása azonban toxikus hatású. Várondósok számára ellenjavallt, mert vetélést okozhat. Természetesen egyik sem a húslevesbe tett mennyiségre értendő.
Külsőleg a népi bőrgyógyászatban a petrezselyem levelével bedörzsölik a bőrt, hogy távol tartsa a szúnyogokat, de a növényt viszkető csípések kezelésére is alkalmazzák. Figyelem! Erre érzékeny személyeknél bőrallergiát okozhat.

petrezselyem levele

Az egész növény tartalmaz petrezselyem olajat. Míg a levélolaj misztricinben gazdag, addig a magolajban az apiol dominál. Kereskedelemben a magból nyert petrezselyemolaj kerül forgalomba. Ízesítőként használja az élelmiszer ipar. De felhasználja a kozmetika- és a parfümipar is. Kutatók beszámoltak vizelethajtó, baktériumölő, és enyhe antioxidáns hatásáról. A misztricinben gazdag olajról kimutatták, hogy a kemoterápiás kezelés során védő hatású. Kimutatták a levelekből nyert olaj májvédő hatását is. (Ayman F. Khalil et al: Protective effect of peppermint and parsley leaves oils against hepatotoxicity on experimental rats; Annals of Agricultural Sciences Volume 60, Issue 2, December 2015, Pages 353–359)

Erdélyi etnobotanikai gyűjtésből származik az alábbi recept: 50g magot vagy gyökeret 1 liter vízben 15 percig főznek, majd naponta két csészével fogyasztják vesekő ellen. Vízhajtó, értágító és vérnyomáscsökkentő hatása révén is alkalmazzák levelének főzetet, de nyersen is fogyasztják. (Tóth Mónika, dr. Papp Nóra PhD: Ethnopharmacological data from Túrterebes, Szatmár county Művelődés-, Tudomány- és Orvostörténeti Folyóirat 2014. Vol.5.No.9)

Petrezselyem az európai konyhában

bouquet garni

Párolt halak mellé a mediterrán országokban apróra vágott fokhagyma és petrezselyem levél oliva olajos keverékét adják. A petrezselymet sokszor hirtelen grillezik olajban. Egyébként pedig levelét soha nem főzik, csak tálalás előtt adják az ételhez, hogy megtartsa jellegzetes aromáját. A francia bouquet garni babér, kakukkfű és fokhagyma keveréke. Provenceban mindezt megfejelik hámozott narancshéjjal. Ilyenkor viszont együtt főzik az étellel, hogy jól összeérjen az aroma. A mediterrán vidék jellegzetes fűszerkeveréke a petrezselyem, lestyán, bazsalikom, oregano, majoránna együttes. A német bouquet garni, petrezselyemgyökér, zeller, sárgarépa, lestyán, hagyma szolgál a főtt marhahús fűszeréül, ezzel igencsak megközelítve a jóféle húsleves hozzávalóit. Mindezt belefőzik az ételbe. (gernot-katzers-spice-pages.com)

gyogynoveny-tanfolyam-karacsonyra

The post A gyökérpetrezselyem új megvilágításban appeared first on Kertlap magazin.

Legyen a macskamenta 2017. év gyógynövénye

$
0
0

A méhekből, de néhány más beporzást végző rovarból is egyre nagyobb a hiány. A leghasznosabb növények vonzzák a beporzást végző rovarokat, lepkéket, mutatósak, igénytelenek, sokat tűrők, sőt fogyaszthatók is. Köztük említhetjük a macskamentát. Ezért a Kertlap megválasztotta 2017. év gyógynövényének!

illatos macskamenta

A macskamenta a 2017. év gyógynövénye a kertlapon, mert igénytelen, remek méhlegelő (mint tudjuk a méhpusztulás világjelenség), tömegesen virágzik, gyógyhatású, gyomelnyomó, gyomirtó, rovarriasztó, zsenge, aromás levelei fogyaszthatók salátakeverékekben.

Az ajakosok (Lamiaceae) családjába tartozó Nepeta nemzetség 250 fajából két nálunk is honos faj külön figyelmet érdemel.

Héthelyi B. Éva és munkatársainak 2001-ben megjent közleményében (Adatok a borzas- és illatos macskamenta botanikai és fitokémiai vizsgálatáról) olvasható, hogy a Kaszpi-tó környékén és az ukrán sztyeppéken gyakori, nálunk azonban ritkaságszámba menő borzas macskamenta (Nepeta parviflora M. Bieb) példányait Tauscher Gyula fedezte fel 1871-ben. Azonban a hivatalos magyar flórakutatók (Soó Rezső, Jávorka Sándor: A magyar növényvilág kézikönyve, 1951.) nem ismerték el hazai létezését, és könyvükben említést sem tesznek róla. A borzas macskamenta élőhelyei általában kötött talajú sztyeppek, meszes lejtők, a Fekete-tenger melléki területek magas füvű löszsztyeppéi. A faj újra felfedezésére 1992-ig várni kellett, amikor is Lendvai Gábor egy mezőföldi ős gyepmaradvány fajai között megtalálta példányait. A borzas macskamenta fokozottan védett löszsztyepp faj! Magyarországon éri el elterjedésének nyugati határát.

Az illatos macskamenta (N. cataria) származását illetően nincsenek és nem is voltak kétségek, mert jellemzően Észak-Nyugat-Közép-Európában, a mérsékelt égövön honos fajról van szó. Nálunk üde gyomtársulásokban gyakori. Termeszthető. Kb. egyméteres, szürkén molyhos szárú, a levelek is molyhosak, szőrösek. Örvökben állnak pirosas fehér vagy sárgás fehér virágai. Júniustól szeptemberig virágzik. Termése makkocska. Rizómákkal terjed.

Az illatos macskamenta hatóanyagai az illóolajában találhatók, amely a virágzatban is a levelek fonákán található mirígyszőrökben halmozódik fel. A virágos hajtást takarítják be. Az illóolaj-tartalom a virágzás kezdetén és a déli órákban a legnagyobb. Az illóolaj összetevői, az irodalmi adatok szerint kámfor, kariofillén, epi-nepetalakton, dihidro-nepetalakton és nepetalakton.

macskamenta macskával

Forrás: reference.com

Ez utóbbi a macskagyökérben (Valeriana officinalis) valepotriát komponensével rokon vegyület. Ezzel magyarázható „macskabolondító” és emberre gyakorolt nyugtató (Valerianához hasonló) hatása. Még a nagymacskákra is hatással van. De NEM mérgező! Forrázatát szorongásos fejfájás, ideges gyomor-, bélpanaszok enyhítésére alkalmazzák. Nyugtató, görcsoldó hatású. A népgyógyászat menstruációs panaszok ellen is használta. Dietiléteres kivonata gombaölő és Gramm+ baktériumölő hatású (Int J Antimicrob Agents. 2001 Dec;18(6):583-5.).

Rovarriasztóként ültetik a megvédendő növény mellé! Szúnyogriasztó, légyriasztó. Megfigyelték illóolajának  más növényekre mérgező (fitotoxikus) hatását is! Maga a növény allelopátiát vált ki. Ezért illóolaja természetes gyomirtóként is számításba jöhet (American Journal of Essential Oils and Natural Products 2016; 4(1): 40-45).

Friss levélzetét salátaként, ételízesítőként használják. A levelek aromája kakukkfűére és az oregánoéra.

A macskamenta kerti dísznövénynek sem utolsó. A lila virágú kerti macskamenta (Nepeta x faassenii) kedvelt dísznövény, a N. racemosa x N. nepetella steril hibridje. Kb. 30 cm magas, terjedőtövű, virágágyi és talajtakaró évelő.  Júniustól szeptemberig virágzik. Hő- és szárazságtűrő. Más napfényigényes, lágyszárú évelők mellé szokták ültetni (pl. kúpvirág, párnát képező szegfű). De a levendulához hasonlóan, rózsák tövében is jól mutat. Napos, meleg, száraz helyre, laza talajba való. Különösebb gondozást nem kíván. Júliusi-augusztusi visszavágás után másodvirágzásra ösztönözhetjük. Magvetéssel és tőosztással szaporíthatod. Nem illó hatóanyagai közül a triterpén karbonsavak csoportjába tartozó, májvédő és rákellenes hatást mutató oleánol- és urzolsav található magas koncentrációban (Forrás: Akadémiai kutatóhelyek beszámolója 2005.). Sok kertészeti fajtája közül most a 50-80 cm magas ’Zinser’s Giant’ fajtát említjük, amelyről a fotó a Gellérthegy parkjában készült.

gyogynoveny-tanfolyam-karacsonyra

 Nepetea 'Zinser's Ggiant'

The post Legyen a macskamenta 2017. év gyógynövénye appeared first on Kertlap magazin.


Viewing all 75 articles
Browse latest View live